Як знайти роботу в IT кандидату без досвіду?

 

На першу роботу не беруть без досвіду, а отримати його без роботи неможливо. Знайома проблема? Насправді шлях її вирішення є, і не один. Компанія SoloWay Tech розповідає, де отримати практичний досвід в IT ще під час навчання, чим зацікавити рекрутера та як пройти співбесіду англійською.

Чи(м) відрізняється пошук роботи в Україні та Європі?

Минулого року 71 відсоток українських спеціалістів без досвіду або з маленьким досвідом працевлаштувалися в українські ІТ-компанії і 21 відсоток — в закордонні.

Загалом процес пошуку роботи дуже схожий: і в Україні, і за кордоном рекрутерів цікавлять релевантний досвід та навички, які відповідають конкретній вакансії. Тим не менш, є кілька факторів, що можуть вирізнятися:

 • Запити на мови програмування та технології. Щоби слідкувати за актуальними вимогами роботодавців, вивчайте вакансії на різних ринках  та загальні тренди мов програмування (наприклад, міжнародний індекс TIOBE та український рейтинг від DOU).
 • Вимоги до рівня англійської мови. Іноземні компанії очікують, що ви будете вільно комунікувати з командою та замовниками. Для цього рівень англійської має бути вищим за B2. Цей фактор особливо важливий для спеціалістів без досвіду, адже мова — те, що допоможе вирізнитися з-поміж конкурентів. Якщо ваше володіння англійською ще не надто впевнене, саме час піти на курси або звернутися до репетитора.
 • Вимоги до безпеки. Через війну деякі іноземні компанії побоюються працювати з українськими спеціалістами, адже не мають гарантій, що робота буде виконана вчасно та без форс-мажорів. Тим не менш, вакансії продовжують з’являтися: так, у квітні на порталі DOU серед 229 вакансій для початківців 54 було від закордонних компаній.

Як привернути увагу рекрутера, якщо у вас немає комерційного досвіду?

Хоча рекрутерів більше цікавлять досвідчені спеціалісти, вони звертають увагу і на новачків. Про це свідчать дані опитування IT-порталу DOU:  протягом останнього року представники компаній зверталися до 54 відсотків кандидатів, які мають менше року досвіду, та до 29 відсотків тих, хто шукає першу роботу. 

Щоби потрапити в число тих, кого вирізняють рекрутери, варто, перш за все, попрацювати над резюме.

Опишіть релевантний досвід

Здається, що вчорашньому студенту нічого написати в цьому розділі, але це не так. Є принаймні п’ять способів отримати досвід:

 1. Реальні кейси. Друзям потрібно зробити сайт для їхнього музичного гурту? На IT-курсах дають практичні завдання? Все це — досвід, який потрібно додати в резюме. За можливості, виконуйте більше таких кейсів (наприклад, просіть у викладачів додаткові завдання та питайте про фідбек).  
 2. Хакатони, тобто заходи, на яких учасники розбиваються на команди та вирішують практичні задачі за участі менторів. Якщо ваша команда виграє — отримаєте нагороду (наприклад, стажування в компанії), якщо ні — у вас точно залишиться кейс для портфоліо.
 3. Волонтерська робота. Часто стартапи шукають молоді таланти, які готові працювати безкоштовно, щоби набути досвіду. Шукати такі проєкти варто через знайомих або в соцмережах, де періодично публікуються подібні оголошення.
 4. Завдання на біржах фрілансу. Часто замовники шукають виконавців, які готові виконати нескладні завдання за невелику плату.
 5. Тестові завдання, які ви виконуєте, коли подаєтеся на вакансії. Лайфхак: просіть у потенційних роботодавців фідбек, щоби покращити тестове та зробити його конкурентноздатним.

Перерахуйте професійні навички

Ще один важливий розділ, який разом з досвідом формує ваш образ як спеціаліста. Щоби заповнити його правильно:

 • Уважно читайте вимоги до вакансій, які вас цікавлять. Які саме hard skills шукають роботодавці? Чи достатньо у вас цих навичок? Якщо ні, подумайте про додаткове навчання: курси, книги, пошук ментора тощо.
 • Вказуйте рівень володіння кожною технологією та мовою програмування. Починайте з тих, якими володієте краще за все. Уникайте неправдивої інформації — це все одно з’ясується на співбесіді або при виконанні тестового.
 • Не зловживайте порожніми фразами на кшталт «Впевнений користувач ПК»: це не дає рекрутеру жодного уявлення про те, чи зможете ви вирішувати конкретні задачі бізнесу.

Грамотно оформіть

Неочевидний факт: оформлення резюме не менш важливе за зміст. Ваше резюме — серед сотень інших — пройде кілька етапів перевірки, від HR-спеціаліста до одного з керівників. Подбайте про те, щоби зекономити їхній час, стисло та зрозуміло виклавши основну інформацію:

 • Будьте лаконічні: обсяг резюме не має перевищувати двох сторінок, а для новачків без досвіду часто достатньо і однієї.
 • Розбийте інформацію на блоки: розділ про себе (тобто про це, чим ви можете бути корисним компанії), освіта, професійні навички, рівень англійської.
 • Оберіть один стиль та розмір шрифту для всього тексту: виділіть тільки назви блоків, щоби інформацію було легко знайти.

Як правильно подати нерелевантний досвід?

Переходите в ІТ з іншої галузі? Подумайте, як ваш минулий досвід та навички можуть вас продати:

 • Коротко вкажіть весь досвід роботи, навіть якщо він нерелевантний: так рекрутер побачить картину в цілому та зрозуміє, наскільки стабільно ви працювали на кожній позиції.
 • Детальніше опишіть досвід, що хоч якось дотичний до сфери діяльності бізнесу: наприклад, ви займалися аналітикою, а компанія, в якій хочете працювати, має справу з базами даних.  
 • Наголошуйте на рівні англійської мови: якщо він високий, це точно додасть ваги в очах рекрутера.
 • Покажіть, що вмієте мислити як підприємець та орієнтовані на результат. Уникайте шаблонних фраз, натомість вказуйте більше конкретних цифр та фактів.
 • Підкресліть володіння soft skills, релевантними для роботи в IT (бажано з прикладами): тайм-менеджмент, вміння виходити з кризових ситуацій, налагоджувати роботу в команді.

Як пройти співбесіду англійською мовою? 

Незалежно від рівня англійської, співбесіда — це стрес: ви можете переплутати слова, розгубитися або щось забути. Розповідаємо про кілька стратегій, які допоможуть зменшити стрес та справити гарне враження на рекрутера.  

 • Вивчіть інформацію про компанію. Зайдіть на її сайт, почитайте сторінку в LinkedIn, ознайомтеся з відгуками: так ви краще зрозумієте потреби бізнесу та очікування від спеціалістів. Неочевидний лайфхак: якщо ви знаєте, хто буде проводити співбесіду, заздалегідь продивіться сторінки цієї людини в соцмережах, щоби легше встановити контакт.
 • Перечитайте опис вакансії. Що саме від вас очікує роботодавець? Наскільки ваш досвід та навички відповідають цим вимогам? Які запитання до вас можуть виникнути та що ви будете відповідати?
 • Підготуйте коротку самопрезентацію. Скоріш за все, на початку інтерв’ю вас попросять розказати про себе. Відповідь має бути лаконічною (на одну-дві хвилини) та, перш за все, давати уявлення про вас як спеціаліста.
 • Тренуйтеся. Декілька разів проговоріть ключові тези, які плануєте озвучувати. Зверніться до людини з вашого оточення, яка добре знає англійську, та попрактикуйтеся з нею в самопрезентації та відповідях на питання.
 • Під час співбесіди не замикайтеся в собі. Забули або переплутали слова? Поясніть, що хвилюєтеся, або пожартуйте над собою: пам’ятайте, що рекрутер чудово розуміє ваш стан. Отримали нестандартне запитання, яке не стосується ваших знань та навичок? Скажіть, що, хоча подібного досвіду не маєте, в подібній ситуації діяли б певним чином (опишіть, яким).
 • Ставте запитання. Не будьте байдужими: заздалегідь подумайте, що саме цікавить вас в бажаній посаді, та запитайте представника компанії.
 • Незалежно від результату співбесіди, попросіть фідбек: так ви зрозумієте, які саме навички варто вдосконалювати.

Висновки

Пошуки роботи варто сприймати як роботу: приділяти час, докладати зусиль, аналізувати дані, етично комунікувати. Цей підхід стосується спеціалістів будь-якого рівня, але новачкам доведеться докласти трохи більше зусиль, щоби досягти цілей:

 • Розставити акценти в резюме. Подумати, як правильно подати відсутність досвіду, нерелеватний досвід або навички так, щоби вони зацікавили рекрутера.
 • Отримати практичний досвід. Навіть якщо це буде робота на волонтерських засадах, реальні кейси значно посилять ваше резюме.
 • За необхідності — підтягнути професійні навички та англійську. Це дозволить впевненіше почуватися під час інтерв’ю та підвищить ваші шанси розпочати кар’єру в IT.

Інші публікації

Далі
« Prev Post
Назад
Next Post »